staw.org.pl

Sympatycy Tłumaczeń Audiowizualnych

Dlaczego warto dubbingować filmy?

Post dodany przez @Admin · 26-04-22
Dubbing

Miłośnicy kina i seriali z pewnością świetnie zdają sobie sprawę, że większość z nich jest dubbingowana. Nie da się bowiem ukryć, że jest to świetny sposób na to, by zrezygnować z nakładanego tłumaczenia na głosy bohaterów i jednocześnie psuć tym samym efekty audiowizualne, które płyną z danego filmu. Dubbing jest również często stosowany w odniesieniu do gier komputerowych. Wobec tego co warto o nim wiedzieć?

Jakie są najlepsze dubbingi?

Dubbing to nic innego jak podłożenie głosu do już gotowego materiału wizualnego. Nic więc dziwnego, że najlepsze dubbingi to takie, których po prostu nie zauważymy. Dobry dubbing pozwala odnieść wrażenie, że głos płynie bezpośrednio z ust bohatera, a nie z ust lektora, który zajął się tłumaczeniem i użyczeniem swojego głosy. W przeciwnym wypadku, całość będzie miała niezwykle nienaturalny charakter.

dubbing korzysci

Czy dubbing może być zły?

Dubbing tak naprawdę może być fatalny, a nie tylko zły. Mowa tu o sytuacji, w której podłożony materiał dźwiękowy mocno odbiega od synchronizacji z ustami bohaterów. Wówczas mamy wrażenie że zarówno dźwięk jak i obraz tworzą dwie osobne historie i dwie osobne sceny. To z kolei skutecznie niszczy wrażenia i doświadczenia z oglądania danego filmu lub serialu.

Jakie są zalety dubbingu?

Dubbing serialu, a także gier komputerowych ma wiele zalet. Przede wszystkim można skutecznie uniknąć niepożądanego efektu nakładania głosu lektora na głos bohaterów, co nie jest doceniane przez odbiorców. Dubbing poprawia więc jakość filmu lub serialu.

staw.org.pl